Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Ακόμη και τα βουνά πέφτουν...

Ήταν απολύτως φυσικό κάποια στιγμή να έρθει και αυτή η στιγμή. Η στιγμή να γευτούμε την ήττα μετά από 23 αγώνες. Περίπου 7 μήνες η ομάδα μας ήταν αήττητη και η πορεία της αυτή την βοήθησε να καλύψει την αφαίρεση των 25 βαθμών και να ατενίζει την παραμονή της στην First Division με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Ήταν θέμα χρόνου, αυτοί οι 13-14 παίκτες που κρατούν την τύχη της ομάδας μας να καμφθούν, να κουραστούν και να λυγίσουν. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Walker έδωσε τη νίκη στην Raith Rovers (ας μην λησμονούμε δεύτερη στην κατάταξη) και τερμάτισε το αήττητο της Dundee με έναν μάλλον πικρό τρόπο. Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τους Douglas, Benedictus, McKeown (ο οποίος αποβλήθηκε στο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα), Weston, Lockwood, Rennie, Irvine, O’Donnell, Bartlett, Harkins και McIntosh. Σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Stephen O'Donnel στο 70 λεπτό, το τέρμα του οποίου στην κλειστή γωνία της εστίας του McGurn, έκανε τους περίπου 3000 φιλάθλους στο Starks Park να απορούν για το αν υπάρχει τρόπος να καταβάλλει κάποιος αυτή την ομάδα. Για την ιστορία η Raith προηγήθηκε στο 43ο λεπτό με τον Tadé και ότι οι Nicky Riley και Craig Forsyth ήταν τραυματίες για την Dundee.